top of page

Talya G.A Solan

Joanna Słowińska

Karima Nayt

KONCERT PREMIEROWY: "21 Songs of Love":

Talya G.A Solan [Izrael]Joanna Słowińska [Polska]Karima Nayt  [Algieria] 

& Modern Symphony Orchestra [Polska]

piątek 29.07 | 20.00 | PWST, ul. Straszewskiego 22
 

Autorski projekt Mikołaja Blajdy: "21 Songs of Love" – to monografia ludowych pieśni miłosnych: żydowskich, polskich i arabskich – w wykonaniu trzech charyzmatycznych wokalistek: Talyi G. A Solan (Izrael), Joanny Słowińskiej (Polska) i Karimy Nayt (Algieria). Solistkom towarzyszyć będzie Modern Symphony Orchestra. Ideą koncertu jest ukazanie podobieństw i różnic w muzycznej i wykonawczej interpretacji tak uniwersalnego uczucia jakim jest miłość. Pieśni o tej tematyce obecne są w każdej kulturze i stanowią prócz muzyki religijnej bodaj najczęściej poruszany temat. Jednocześnie projekt 21 Pieśni ukazuje miłość w szerszym ujęciu: jako uczucie pozbawione ograniczeń kulturowych i terytorialnych...

 

wykonawcy:

Karima Nayt (Algieria) – śpiew

Talya G. A Solan (Izrael) – śpiew

Joanna Słowińska (Polska) – śpiew

Modern Symphony Orchestra pod dyrekcją Mikołaja Blajdy

aranżacje, kierownictwo muzyczne: Mikołaj Blajda

 

Mikołaj Blajda - dyrygent, aranżer, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyrygent orkiestrowy (współpracował m.in. z Chicago Paderewski Orchestra [USA], Orkiestrą Biblioteki Aleksandryjskiej [Egipt], orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej i Świętokrzyskiej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Chórem Polskiego Radia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, krakowską Fresco Sonare, orkiestrą Creo, a ostatnio jako stały dyrygent nowo powstałej Modern Symphony Orchestra. Jako instrumentalista gra głównie na kontrabasie elektrycznym. Wykonawca muzyki i kierownik muzyczny nagrań do wielu produkcji filmowych.

 

Modern Symphony Orchestra - jest nowym zjawiskiem na polskim rynku muzycznym. To muzyka i multimedia tworzące nową jakość, której ideą jest łączenie gatunków i stylów z najnowocześniejszymi technologiami. Instrumentaliści związani z zespołem to najzdolniejsi absolwenci europejskich uczelni muzycznych, których wspólnym celem jest stworzenie orkiestry na miarę XXI wieku. Każdy z nas ma ogromne doświadczenie w pracy na scenie i w studio. Współpracowaliśmy z najwybitniejszymi twórcami współczesnej muzyki klasycznej i rozrywkowej (m.in.: K.Penderecki, Z.Preisner, J.K.Pawluśkiewicz, Z.Konieczny). Nagraliśmy wiele płyt, realizacji telewizyjnych, kinowych, teatralnych, radiowych i scenicznych. Swoje wieloletnie doświadczenia postanowiliśmy teraz połączyć i we wspólnym projekcie.

 

Talya G.A. Solan [Izrael]

Pieśniarka urodzona w Rehovot w Izraelu o korzeniach bułgarskich i jemeńskich. Jej śpiew - wszechstronny i wielobarwny: od jemeńskich tryli do bułgarskich pieśni ludowych. Jej spektakle czerpią z wielu tradycji i dziedzictw muzycznych: cygańskich pieśni ludowych, pieśni judeo-hiszpańskich, pieśni liturgicznych na święta i dni powszednie oraz żydowskich tekstów religijnych (Pieśń nad Pieśniami, wersety z Psalmów, itp.).

 

Joanna Słowińska [Polska]

Miłośnikom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Z autorskimi recitalami występowała w większości krajów Europy i w USA na prestiżowych scenach i festiwalach (m.in. NY Broadway Symphony Space, Chicago Culture Center). Koncertuje z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów. Współpracuje z Zygmuntem Koniecznym ("Konieczny w teatrze Staniewskiego", "Serce moje  gram", "Norwid – Bal", "Noc listopadowa"). Laureatka wielu prestiżowych festiwali (m.in. Festiwalu Polskiego Radia 'Nowa Tradycja' [1999, 2004, 2005], Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu [2004], Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu [finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album "Możesz być"]), laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV. W plebiscycie Polskiego Radia 'Nowa Tradycja' jej solowe płyty wyróżniono tytułem Folkowej Płyty Roku ("Live in Alchemia" [2005], "Możesz być" [2008]).

 

Karima Nayt [Algieria]

Pieśniarka i tancerka, absolwentka Państwowego Konserwatorium w Algierze. Współpracuje z pianistą i kompozytorem Fathy Salamą (wspólne koncerty, grupa Sharkiat). Jako wokalistka i tancerka występowała na wielu estradach, gościnnie współpracuje m.in. z grupami: Saboon (ex Soap Kills) [Liban / Francja], Oriental Mood [Dania], Eugegnio Bennato [Włochy].

Ulubiona artystka choreografów Karine Saporta (Francja), Lena Josefsson (Szwecja) i Mohamed Shafik (Egipt), laureatka wielu nagród, m.in. Grand Prix dla najlepszej aktorki na 16. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze (spektakl "On the table listening to Wagner")

bottom of page