top of page
EKR_news-mniejszy-mniejszy.png

EtnoKraków/Rozstaje 2023 | 25.06 | 2 - 9 lipca | 25. edycja festiwalu

Lipcowy Kraków – stolicą etno i world music! Przed nami jubileuszowa XXV edycja EtnoKraków/Rozstaje: 100 artystów, 20 koncertów, muzyka z 3 kontynentów w niezwykłych, historycznych lokalizacjach, warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła, noce pieśni i noce tańca pod gołym niebem. Artyści międzynarodowej sceny zaprezentują się w Krakowie 25 czerwca oraz od 2 do 9 lipca.

 

Kraków miastem otwartej bramy – zaprasza Jan Słowiński, dyrektor festiwalu – EtnoKraków/Rozstaje to święto muzyki etnicznej, od 25 lat przestrzeń spotkań nieoczywistych. W atmosferze dialogu – na wspólnej scenie i koncertach spotykali się artyści arabscy i żydowscy (21 Songs of Love), ukraińscy i rosyjscy (Virtualnaja derevnia), pieśni jemeńskie wybrzmiewały w kościele, polskie pieśni tradycyjne w synagodze. Gościliśmy blisko 500 zespołów z czterech kontynentów. Temat tegorocznej edycji to ‘muzyka regionów / muzyka aglomeracji’ – równorzędne, uzupełniające się wymiary kreacji. Na scenie In Crudo pojawią się wykonawcy w swej praktyce artystycznej bliscy brzmieniom źródłowym, scenę Inspiracje oddamy artystom eksperymentującym, których twórczość odmierza puls tradycji i rytm wielkich miast.

 

Festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w Parku Jordana, Fortach Kleparz, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w klubach Hevre, Strefa i Alchemia i w Radio Kraków. Mocna reprezentacja międzynarodowej i polskiej sceny etno, taneczne rytmy z dalekich zakątków świata.

 

Festiwalowy prolog: Koncert o świcie – w Parku Jordana w ramach krakowskich Wianków 25 czerwca o 4 rano zainauguruje tegoroczną, jubileuszową XXV edycję festiwalu. Koncert pieśni litewskich, ukraińskich oraz polskich: m.in. z Puszczy Zielonej, Wielkopolski, Podkarpacia, Lubelskiego – nawiązujący do symboliki ognia, wody, tradycji kupalnych i świętojańskich będzie niezwykłym wokalnym, akustycznym wydarzeniem – bez kabli, prądu i głośników. Zaśpiewają: liderka formacji Babadag, zafascynowana tradycją litewskich pieśni tradycyjnych Ola Bilińska – z siostrami Lauksminą i Ramintą Kriščiūnaitė (Polska/Litwa), charyzmatyczna Joanna Słowińska, szukająca inspiracji w archaicznych polskich i słowiańskich pieśniach obrzędowych – z grupą śpiewaczą Dola. Usłyszymy żeński zespół tradycyjnych pieśni kurpiowskich Śpiewu Przyczyna oraz Irynę Klymenko z formacją Babsky Kozachok (Ukraina) – wyśpiewujące starodawne pieśni o kobiecym losie.

Pasmo lipcowych wydarzeń - na dziedzińcu Radia Kraków 2 lipca o 17.00 - otworzy polsko-chiński koncert: 'Amber & Silk project. Suka meets guzheng' - z wirtuozerskim udziałem autorki projektu Marii Pomianowskiej (suka biłgorajska, fidel płocka) i Mingjie Yu (guzheng oraz zheng xiaomeng). To podróż wyobraźni dedykowana niezwykłym instrumentom strunowym, spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych na Jedwabnym Szlaku. 

 

Nowym festiwalowym miejscem stanie się przestrzeń klubu Hevre, dawnej synagogi Chewra Tehilim, gdzie w czwartek 6 lipca (20.00) w wybrzmi projekt Pawła Klimczaka Naphta – Żałość – odkrywczy melanż muzyki wiejskiej z dubem. W piwnicach Alchemii (6 lipca 21.00) nowa odsłona projektu Chvost z udziałem Wassima Ibrahima i wydarzenia nocy etnoelektro.

 

Koncertowy piątek 7 lipca otworzy w Hevre (o 18.00) kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek (Turcja). Na dużej plenerowej scenie festiwalu (dziedziniec Fortów Kleparz, od 19.30) Sokół Orchestra i bałkańskie rytmy, muzyka południowych Włoch: charyzmatyczny Claudio Cavallo Giagnotti z etnoelektroniczną salentyńską formacją Mascarimiri (Włochy) i FRA! – porywający, taneczny afrobeat z Ghany. Na scenie plenerowej Kocie Uszy (Forty Kleparz, od 22.30) Noc pieśni z udziałem (m.in.) Iryny Klymenko i grupy Babskij Kozaczok (Ukraina), grupy warsztatowej Joanny Słowińskiej i zespołu Łada. Zapraszamy gorąco na sobotnią noc tańca do Fortów Kleparz (8 lipca, godz. 20.00), w ramach której wystąpi grupa Odpoczno, laureaci festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja i Folkowego Fonogramu Roku za najnowszy album Dryf (2022), Garnitur Polski – orkiestra festiwalowa prowadzona i przygotowana przez Marię Stępień i kapele muzyki tradycyjnej spod znaku: Dom Tańca Kraków.

 

Festiwalową niedzielę (9 lipca) rozpoczynamy o 17.00 koncertem Kukurba-Słowiński Project w ramach Letniej Sceny Radia Kraków na radiowym dziedzińcu. Finałowy wieczór to scena Inspiracje (od 19.00) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki: Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet – Drzewo, dom i stół – opowieść inspirowana słowiańską ludowością, tradycjami żydowskimi, romskimi i rusińskimi, Trebunie-Tutki – Przez granice – projekt ilustrujący bogactwo muzyki Podhala i mniejszości współtworzących muzyczną kulturę Karpat i Babadag / Sulinys (Źródło) – projekt Oli Bilińskiej, zrodzony z inspiracji wielogłosowych pieśni sutartines i fascynacji ludową muzyką pogranicza polsko-litewskiego. Wśród propozycji koncertowych – jak zawsze – warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego (Muzeum Etnograficzne w Krakowie, ŻyWa Pracownia), spotkania, prezentacje filmowe. Wernisaż wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki i spotkanie dedykowanie pamięci tego wybitnego artysty poprzedzi niedzielny koncert finałowy w foyer Małopolskiego Ogrody Sztuki.

 

Spotkajmy się na Rozstajach! W (etno)Krakowie.

bottom of page