top of page
Trebunie_Tutki__Urmuli_Quintet.png

Trebunie-Tutki

Quintet Urmuli

Trebunie Tutki i Quintet Urmuli  [Polska/Gruzja]

 

Absolutni klasycy polskiego folku, ceniona na międzynarodowych scenach kapela Trebuniów-Tutków spotyka na swej muzycznej drodze inną wybitną góralska formację – gruzińskie Urmuli. Wspólnie stworzyli zdumiewająco spójną i zachwycającą całość, o czym przekonuje wydana w ubiegłym roku piękna płyta „Duch gór”.

Jej koncertowa prezentacja zapowiada się jako niebagatelne wydarzenie. Płyta nagrana wspólnie przez oba zespoły stanowi artystyczny międzykulturowy dialog, a jest też wspólną opowieścią, poruszającą, emocjonalną.

Trebunie-Tutki należą do grona najważniejszych przedstawicieli polskiego folku. W repertuarze i w dyskografii mają liczne dokonania wprost nawiązujące do wielkiej tradycji polskiej muzyki podhalańskiej. Siłą zespołu – i znakiem firmowym – jest jednak też umiejętność zaplatania jej we współczesne rozwiązania brzmieniowe i w dialogu z innymi artystami, także reprezentującymi odległe kultury. Zespół ma zatem w dorobku m.in. legendarne już dziś wspólne nagrania z grupą reggae Twinkle Brothers (które przyniosły im międzynarodowe uznanie), African Head Charge, ale też Włodzimierzem Kiniorskim, Krzysztofem Ścierańskim, zespołami Daab czy Voo Voo. Wykorzystywane przez Trebunie-Tutki dudy podhalańskie trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego; zaakcentowano zarówno kunszt wytwarzania kozy czyli dud podhalańskich, jak i umiejętności gry na nich.

Gruziński śpiew polifoniczny – praktykowany w ramach projektu „Duch gór” przez kwintet Urmuli – wpisany został na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości w 2008. Gruziński kwintet śpiewaków i multinstrumentalistów Urmuli od ponad 20 lat pielęgnuje tradycje muzyczne swojej kultury. Zespół ma w swoim repertuarze charakterystyczne dla różnych regionów Gruzji pieśni polifoniczne i muzykę instrumentalną. Najstarsze pieśni wielogłosowe śpiewane przez Urmuli pochodzą ze średniowiecza, a ich struktura zróżnicowana jest regionalnie. Podczas koncertów wykorzystują tradycyjne gruzińskie instrumentarium, m.in. lutnie panduri i chonguri, podwójnostroikowy dęty drewniany duduk (wpisany również na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości) smyczkowe chuniri, flet salamuri oraz dudy chiboni.

Zespół zagrał koncert na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page