Sutari [Polska]
Trzy dziewczyny: skromna formuła oraz niepohamowana wybujała, plastyczna wyobraźnia i niebywała muzykalność, radość bycia na scenie, radość śpiewania. Członkinie tria Sutari swą twórczością budzą żywy entuzjazm publiczności polskiej i międzynarodowej – koncertowały już w wielu krajach świata, wielbicieli muzyki tradycyjnej – i współczesnej alternatywy.
Ich twórczość: poetycka a zarazem anarchistyczna, mądra, ale i pełna poczucia humoru ma licznych wielbicieli. Zasłynęły muzyką zdefiniowaną jako „kuchenna awangarda na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne”. Do Krakowa przyjeżdżają by celebrować premierę swej nowej, wyczekiwanej przez sympatyków, drugiej płyty, zatytułowanej „Osty”.
Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru - Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Zwyciężył w 10. edycji „Battle of the Bands”, konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network.
Znakomicie został przyjęty debiutancki album „Wiano”, wydany w 2014 roku. Jesienią 2015 roku zespół zaprezentował swoją twórczość w ramach największych międzynarodowych targów muzyki świata WOMEX, a kilka miesięcy później wystąpił na międzynarodowych targach Folk Alliance w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Grupa Sutari jako jeden z niewielu zespołów polskich i europejskich nagrała sesję muzyczną dla kultowego amerykańskiego radia KEXP. W sierpniu 2016 zespół uczestniczył w rezydencji artystycznej w Brazylii, która spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród Polonii brazylijskiej, jak i lokalnych środowisk muzycznych.
„Osty” to muzyczna opowieść, zawieszona pomiędzy baśnią a życiem realnym. Artystki opowiadają o zdarzeniach, które są wielowymiarowe jak osty – bowiem osty to zarówno piękne i pożyteczne zioła o leczniczym działaniu, jak i kłujące chwasty. Usłyszymy o różnych odcieniach miłości, o tęsknocie, strachu, zagubieniu, walce o własną godność i poszukiwaniu niezależności. Jak mówią same wykonawczynie: „W naszych inspiracjach nadal pozostajemy wierne źródłom polskiej muzyki tradycyjnej, sięgając zarówno do archiwów Polskiego Radia i PAN-u, jak i ożywiając zapisy Oskara Kolberga. Na płycie znajdziecie melodie z Kujaw, Wielkopolski, Mazowsza. Pojawią się też nasze autorskie kompozycje, odnoszące się do poetyki ludowej i twórczo z nią dialogujące”.
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.