top of page

ZIELNIK NOWY: plenerowa inauguracja nowego cyklu muzycznego: Etno na Wesołej




 

Zielnik Słowińskich wybrzmiał na scenie plenerowej na krakowskiej Wesołej, w sąsiedztwie „Starej Kuchni” 25 sierpnia 2024, w niezwykłej scenografii iluminowanej instalacji Przemiana autorstwa Jarosława Koziary, stanowiącej część głośnej wystawy Open City, goszczącej w Krakowie do końca sierpnia br. Kilkusetosobowa publiczność przyjęła artystów owacyjnie.


Wystąpili:

Joann Słowińska – śpiew

Oktet Stanisława Słowińskiego w składzie:

Stanisław Słowiński – skrzypce,

Franciszek Raczkowski – fortepian,

Szymon Frankowski – kontrabas,

Adam Stępniowski – perkusja,

Krzysztof Katana - I skrzypce,

Agata Front - II skrzypce,

Aleksander Frankiewicz – altówka,

Dominik Frankiewicz – wiolonczela.

 


Premiera Zielnika odbyła się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, kolejne wykonania – to m.in. koncert z udziałem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w ramach festiwalu Cracovia Sacra w Bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Zielnik to kompozycja Stanisława Słowińskiego – kompozytora, skrzypka, laureata m.in. Grand Prix Jazz Juniors, Nagrody Publiczności I Międzynarodowego Konkursu im. Zbigniewa Seiferta – do tekstów Jana Słowińskiego. Zielnik w warstwie literackiej to kalendarz współistniejących ze sobą: rygorów pór roku i dorocznej obyczajowości ('Zielone Świątki', 'Zielna', 'Siewna'), inspiracje starotestamentową 'Pieśnią nad Pieśniami', interpretacje zakorzenionych w tradycji wątków hagiograficznych i apokryficznych. Zielnik to również urozmaicone formy muzyczne: od ballady jazzowej ('Kolęda polarna'), poprzez ascetyczne ostinatowe faktury smyczkowe ('Zofia', 'Stanisław ze Szczepanowa’, ‘Ignacy’), po energię rockową ('Via dolorosa', 'Zielna'). Wszystko to współtworzy naturalny koloryt Zielnika: pełną gamę muzycznych, interpretacyjnych barw, odcieni i odniesień do otaczających nas i przenikających się nieuchronnie: znaków sfer sacrum i profanum.



Zielnik nowy – inauguracja cyklu muzycznego ETNO na WESOŁEJ

Teksty: Jan Słowiński / muzyka: Stanisław Słowiński, Joanna Słowińska

Opracowanie muzyczne: Stanisław Słowiński / motyw graficzny: Zosia Słowińska

Organizator: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

Partner wspierający: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa Sp. z o.o.

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Apteka Designu

Patronat medialny: TVP Kraków, TVP Kultura, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura

Projekt „Etno na Wesołej” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Comments


bottom of page