top of page

Słowińska - Aukso - Konieczny. Koncert i premiera płyty CD na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

W ramach Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, 27.05.22 w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała miejsce premiera koncertowej płyty: SŁOWIŃSKA-AUKSO-KONIECZNY | live @ NOSPR i koncert promocyjny projektu. Gościem specjalnym wydarzenia był Zygmunt Konieczny. Podczas koncertu Joanna Słowińska odebrała odznakę Honoris Gratia - przyznawaną przez prezydenta Miasta Krakowa osobom zasłużonym dla Miasta.

Koncert z kompozycjami Mistrza w aranżacjach i orkiestracji Stanisław Słowińskiego to hołd dla Zygmunta Koniecznego – twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, autora muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Komponował muzykę do dzieł takich reżyserów jak Jan Jakub Kolski, Andrzej Wajda czy Tadeusz Konwicki. Koncert w ICE Kraków w ramach FMF i płyta: SŁOWIŃSKA-AUKSO-KONIECZNY – nagrana w sali koncertowej NOSPR w Katowicach – repertuarowo stanowi summę kompozytorskich dokonań Koniecznego. Niektóre z utworów kompozytor dedykował solistce: Joannie Słowińskiej (m.in. solowe partie kantatowej formy 'Serce moje gram' do tekstów Stanisława Wyspiańskiego), niektóre znane są z repertuaru Ewy Demarczyk lub skomponowane do filmów ('Jańcio Wodnik') i spektakli teatralnych ('Noc listopadowa'). Są też kompozycje do tekstów wybitnych poetów (Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, Julian Tuwim, Miron Białoszewski, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka i in.) – definiujące dzisiaj rangę i kanon gatunku piosenki literackiej. W piątkowy wieczór, gdy Kraków był mokry od deszczu, goście FMF zostali zaproszeni do Sali Teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. W tych bardziej kameralnych niż dotąd okolicznościach łatwiej było o poetyckie poruszenie, zwłaszcza gdy tekst piosenki korespondował z aurą:

Jaki śmieszny jesteś pod oknem, Gdy zapada chłodny zmierzch. A nad miastem chmury ogromne I za chwilę pewnie będzie padał deszcz.

Joanna Słowińska ma właśnie ten dar – adresowania emocji wprost do słuchacza. Jasna barwa głosu i uśmiech, którym śpiewaczka dzieli się ze sceny, zapewne podsunęły to porównanie: „Śpiewa... właściwie nie śpiewa, nie wykonuje. Przeżywa, przez nią przepływa dźwięk, energia z jakiegoś innego świata. I tak jak mówiono o Ewie Demarczyk, że jest Czarnym Aniołem, Joanna Słowińska jest Świetlistym Aniołem”.

W ten sposób Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, wprowadził laudację dla Joanny Słowińskiego, która podczas koncertu odebrała odznakę Honoris Gratia. Odznaczeniem tym prezydent wyróżnia osoby zasłużone dla miasta." - fmf.fm Pełna relacja z wydarzenia dostępna [TUTAJ].

Comments


bottom of page