top of page

Balaklava Blues | Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiejZa nami pierwszy koncert w ramach projektu Kijów_Kraków 2023. Na scenie krakowskiego klubu Strefa wystąpiło ukraińsko - kanadyjskie trio Balaklava Blues.


To już druga edycja projektu Kijów_Kraków, którego głównym celem jest prezentacja różnorodnych zespołów pochodzących z tradycyjnych kręgów muzycznych ukraińskich i polskich kultury, reprezentujących różnorodne style i gatunki muzyczne. W tym roku pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce podczas festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2023i obejmowało warsztaty pieśni ukraińskich z Polesia Rówieńskiego, prowadzone przez Ludmiłę Wostrikową. Natomiast 18 sierpnia w klubie Strefa mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie zespołu Balaklava Blues.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach projektu Kijów_Kraków!Balaklava Blues jest jednym z najaktywniejszych przedstawicieli ukraińskiego frontu kulturalnego, wspierającym Ukrainę w skali globalnej od 2014 roku. Swoją twórczość opisują jako folk-noir - surrealistyczną muzykę bez skóry, tworzą ją same kości i nerwy. To muzyka, która pozostaw ślad na mapie historii jako głos oporu Ukrainy oraz międzynarodowego zjednoczenia. Plasując się gdzieś pomiędzy cyklem pieśni tradycyjnych a pełnym multimedialnym techno-show, Balaklava Blues eksperymentuje zarówno z ukraińską polifonią jak i innymi gatunkami muzycznymi. Zespół został powołany do życia przez Ukraińca urodzonego w Toronto oraz Ukrainkę z Kijowa. Mark i Mariczka poznali się na Majdanie w 2014 roku. Założyli rodzinę oraz powołali do życia kilka bardzo istotnych i rozpoznawalnych projektów w Toronto, zarówno muzycznych i teatralnych. Wojna w Ukrainie jest nieodłączną częścią ich życia – bracia obydwojga walczą na froncie. Członkowie rodziny Mariczki zginęli na przedmieściach Kijowa. Udało im się wcześniej pomóc innym w znalezieniu schronienia w Kanadzie. Gromadzenie środków na pomoc Ukrainie poprzez ich działalność muzyczną jest teraz ich codzienną pracą.: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiej | 2023 :: organizator: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie :: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023

Comments


bottom of page