top of page

Fanfare Ciocarlia

Esma Redzepova

Ljiljana Buttler

Jony Iliev

Kaloome

Gypsy Queens & Kings:

Fanfare Ciocarlia [Rumunia], Esma Redzepova [Macedonia], Ljiljana Buttler [Serbia], Florentina Sandu [Rumunia], Jony Iliev [Bułgaria], Kaloome [Francja] i wielu innych... 

 

Rynek Główny - scena plenerowa, 27.07.2008 (niedziela), godz. 20.00

 

Projekt rumuńskich muzyków orkiestry Fanfara Ciocarlia z udziałem wybitnych romskich pieśniarzy, instrumentalistów i wokalistów. Koncertowy wariant imponującej płyty „Gypsy Queens and Kings“. Jedna z najbardziej cenionych rumuńskich orkiestr dętych zaprosiła swych cygańskich braci z Serbii, Macedonii, Bośni, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Francji. Wśród gości znaleźli się m.in. Saban Bajramovic, Mitsou, Esma Redzepova, Ljiljana Butler, Jony Iliev i Gitanos Kaloome z Perpignan - czyli mówiąc krótko największe gwiazdy muzyki cygańskiej. Wspólnie z nimi, Fanfare Ciocarlia nie zważając uwagi na granice przygotowała wyjątkowe święto muzyki Romów. Dwie i pół godziny niezwykłych emocji: melancholia i ogniste rytmy, epicki dramat i głęboka namiętność, taniec, śpiew i wirtuozeria.

 

muzycy:
Costica "Cimai" Trifan - trąbka, wokal
Paul Marian Bulgaru - trąbka
Radulescu Lazar - trąbka, wokal
Oprica Ivancea - klarnet, saksofon altowy
Daniel Ivancea - saksofon altowy
Constantin "Pinca" Cantea - tuba
Monel "Gutzel" Trifan - tuba
Constantin "Sulo" Calin - tenor horn
Laurentiu Mihai Ivancea - baritone horn
Costel "Gisniaca" Ursu - bęben
Nicolae Ionita - instr. perkusyjne

soliści:
Esma Redzepova (Macedonia) 
Florentina Sandu (Rumunia)
Jony Iliev (Bułgaria)
Sabrina Romero (Francja)
Antoine "Tato" Garcia (Francja)
Christ Mailhe (Francja)


Artyści, współtworzący projekt Gipsy Queens & Kings – to m.in.:

Fanfare Ciocarlia (Rumunia)
Zespół pochodzi z mołdawskiej wsi Zece Prajini. Dwunastoosobowa orkiestra, oparta na instrumentach dętych i perkusyjnych wykonuje tradycyjny, ludowy repertuar wzbogacony inspiracjami z różnych źródeł: od tańców ludowych np. flamenco, po elementy jazzu i motywy wzięte z muzyki pop. Grupa ma na swoim koncie trasy koncertowe w Niemczech, USA, Japonii, Brazylii, Meksyku, Australii, Rosji i Izraelu. Muzyka Fanfare jest pełna emocji i pasji czerpanej z tradycyjnej muzyki rumuńskiej, a także z rytmów tureckich, bułgarskich czy macedońskich. Trąbki, klarnety, saksofony, bębny, instrumenty perkusyjne (timpani) oraz śpiew (po cygańsku i rumuńsku) tworzą razem niesamowitą całość i charakterystyczny klimat. Grupa koncertuje na całym świecie i zaraża słuchaczy swoim temperamentem.

 

Esma Redzepova (Macedonia)
Esma Redzepova urodziła się 8 sierpnia 1943 w Suto Orizari, wiosce gdzie Emir Kusturica kręcił "Czas Cyganów". Jej matka była Turczynką, muzułmanką a ojciec serbskim katolikiem. Publiczność międzynarodowa zaczęła się nią interesować po koncercie w hali Olympia w Paryżu w (1966). W Macedonii mówi się o niej „królowa Cyganów” (po raz pierwszy to określenie nadano Redzepovej na Światowym Festiwalu Muzyki Romskiej w Indiach w 1976)  oraz... „nasza druga Matka Teresa”. Sama jest bowiem wielką „instytucją charytatywną”. Wspiera Gypsy World Organisation, Macedonian and World LIONS Organisation, blisko pięćdziesiąt pozarządowych organizacji humanitarnych, feministycznych, pokojowych i działających na rzecz tolerancji. Została obdarzona nagrodą UNICEF oraz mianowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2002. Mówiła wówczas: "Daj Boże. Gdyby to się przydarzyło, byłaby to wówczas nagroda dla całych Bałkanów, a nie tylko dla mnie". W swojej długiej muzycznej karierze dała około 15000 koncertów, z czego 2000 to koncerty charytatywne. O swojej kondycji przy tak intensywnym trybie życia (np. w 2001 r. dała 240 koncertów...) mawia: "Śpiewam dobrze, bo trzymam się dobrze, nie palę, nie piję. Mam dobre geny, jak cała moja rodzina". Dwa jej wydawnictwa zyskały miano platynowych płyt, 8 złotych i 8 srebrnych. Wydała 108 singli i 20 albumów.

bottom of page